Próchnica zębów – leczenie kanalowe pod mikroskopem
Próchnica zębów to choroba zakaźna wywoływana przez bakterie, których namnażanie ułatwia osad, który odkłada się na powierzchni zębów i resztki pokarmu, które mogą utknąć w lukach zębowych. Odpowiednia higiena jamy ustnej pozwala zatrzymać rozwój choroby, co niestety w dużej mierze spowodowane jest spożywanym obecnie pokarmem; karma jest bogata w cukier, który jest idealnym podłożem dla bakterii i znacznie ułatwia ich namnażanie.
Kiedy poddać się leczeniu?
Każdy ząb ma swój nerw i naczynia krwionośne. Jeśli rozwijająca się próchnica nie zostanie w porę zatrzymana i usunięta, a ząb nie zostanie zaopatrzony w wypełnienie, spowoduje to infekcję bakterii w jego nerwach i naczyniach krwionośnych. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem ratującym ząb przed ekstrakcją jest leczenie kanałowe. Cały system kanałów korzeniowych zęba jest bardzo złożony, dlatego tak ważne w leczeniu endodontycznym są mikroskop, precyzyjna dezynfekcja oraz dokładne i hermetyczne wypełnienie kanału.
Jak wygląda zabieg pod mikroskopem i dlaczego powinien być wykonywany pod nadzorem urządzenia? Sama procedura wygląda tak samo niezależnie od tego, czy mikroskop jest używany, czy nie. Urządzenie oświetla leczony obszar i powiększa obraz od 6 do 25 razy. Stomatolog, który przeprowadza leczenie za pomocą urządzenia, ma znacznie lepszy wgląd w obszar schorzenia i jest w stanie wykonać dodatkowe kanały, ząbki, pęknięcia korzeni, złamane narzędzia, obliteracje korzeni.
Nowoczesne rozwiązania
Koferdam – jest to gumowa osłona ochronna, która zakładana jest na ząb podczas jego leczenia i pomaga uniknąć zanieczyszczenia zęba bakteriami ze śliny i jamy ustnej. Dzięki koferdamowi możemy wypłukać ząb środkami antyseptycznymi bez ryzyka podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej pacjenta.
Zabieg ultradźwiękowej dezynfekcji wewnątrzkanałowej – dzięki zastosowaniu ultradźwięków płyn, który służy do dezynfekcji systemu korzeniowego, wnika głębiej i jest dodatkowo podgrzewany, co intensyfikuje proces dezynfekcji.
Mechaniczne opracowywanie kanałów rękojeścią ortodontyczną i narzędziami – takie przygotowanie zmniejsza ryzyko złamania narzędzia w kanale i wypchnięcia zakażonych cząstek powyżej szczytu zęba. Dodatkowo zabieg ten skraca czas trwania zabiegu.
Wypełnienie systemu kanałów płynną gutaperką – pod wpływem ciepła materiał zamienia się w płyn, co powoduje dokładniejsze wypełnienie i zapewnia dotarcie do wszystkich obszarów oraz zapobiega przenikaniu bakterii.
Aparat radiologiczny – dzięki opcji rentgena, przy podawaniu leczenia możemy od razu sprawdzić, czy terapia jest prowadzona prawidłowo.