Leczenie kanalowe pod mikroskopem

Leczenie kanalowe pod mikroskopem – wskazania do zabiegu 

Wskazania do mikroskopowego leczenia kanałowego obejmują nieprawidłową anatomię zęba, wąskie kanały korzeniowe lub zakrzywione korzenie. Złamane narzędzia endodontyczne, perforacje ścian korzeniowych lub komory miazgi i trudno odnalezione tradycyjną metodą kanały – te przypadki można łatwo rozwiązać pod mikroskopem. We wszystkich tych przypadkach mikroskop zwiększa szanse na właściwe leczenie, a zęby, które uważano za usunięte, mogą teraz normalnie funkcjonować przez wiele lat.

Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe (endodoncja) LuxDentica.pl to zabieg wykonywany w przypadku nieodwracalnych zmian zapalnych w zębie – a dokładniej dotyczących jego najgłębszej warstwy (komory miazgi). Naczynia i nerwy znajdują się w tym obszarze (tzw. miazga zęba) i jeśli dostaną się tu bakterie, komorę i kanały biegnące w korzeniach należy oczyścić i wypełnić lekami lub materiałem stworzonym specjalnie do tego celu. Dzięki takiemu zabiegowi stan zapalny nie obejmuje otaczających tkanek, czyli przyzębia i kości, w której osadzony jest ząb.

Takie leczenie wymaga zarówno czasu i umiejętności lekarza, jak i specjalistycznego sprzętu, np. w odniesieniu do pomiaru długości kanałów w korzeniu. Takie zabiegi przeprowadzamy w naszych gabinetach poprzez powiększenie obiektu – czyli pod mikroskopem – zwiększa to precyzję zabiegu. Niezbędne jest również wykonanie zdjęć RTG w trakcie i po zabiegu – dzięki temu mamy pewność, że zabieg został wykonany prawidłowo.

W większości przypadków zabieg ten przeprowadza się, gdy ząb bolał już od jakiegoś czasu, dlatego bardzo ważne jest regularne sprawdzanie zębów, zanim zaczną boleć, aby zapobiec konieczności leczenia kanałowego. Ząb po leczeniu kanałowym określany jest jako ząb martwy. Przypomina suchy kwiat, jest bardziej kruchy i zwykle wymaga wzmocnienia w postaci pilnika znajdującego się w kanale oraz zakrycia zęba koroną protetyczną.

Jak wygląda terapia kanałowa wspomagana mikroskopem?

Leczenie rozpoczyna się od wykonania zdjęcia rentgenowskiego zainfekowanego zęba, co pozwala lekarzowi określić dokładną liczbę kanałów i ich położenie. Podczas leczenia kanałowego za pomocą mikroskopu należy usunąć zainfekowaną powierzchnię zęba i uzyskać dostęp do jego miazgi (naczyń krwionośnych i nerwu). Następnie miazga zostaje usunięta, a powierzchnia zęba wraz z wnętrzem zęba dokładnie oczyszczona i wysterylizowana. Później system kanałów wypełnia się płynną gutaperką.