żłobek Kraków

Jak wybrać najlepszy żłobek? Kraków 

Jeśli myśl o pozostawieniu dziecka z kimś innym sprawia, że czujesz się nieswojo, nie jesteś sam. To poważna decyzja, aby zwolnić niektóre obowiązki związane z opieką nad dzieckiem, zwłaszcza jeśli jest to Twoje pierwsze dziecko. Ale jeśli planujesz wrócić do pracy, jesteś w dobrym towarzystwie: według niektórych szacunków ponad 70 procent wszystkich głównych opiekunów pracuje poza domem. Oznacza to również, że istnieje wiele doskonałych opcji opieki nad dziećmi, od niani po opiekunki do dzieci i nie tylko.

Rodzaje placówek opieki dziennej 

Żłobek Kraków to placówka, do którego rodzice przywożą dzieci, zwykle na cały dzień, z innymi dziećmi w różnym wieku. Masz kilka opcji:

  • Grupowa opieka dzienna: Placówki te są licencjonowane przez państwo i zwykle są prowadzone podobnie do szkoły, z dziećmi w różnym wieku pod opieką grupową. Niektóre z nich są prowadzone przez samych pracodawców.
  • Opieka dzienna w domu: Ten rodzaj opieki nad dziećmi jest nieobecny w domach świadczeniodawców, często ponieważ opiekują się oni jednocześnie własnymi dziećmi. Nie wszystkie stany wymagają posiadania licencji przez dostawców opieki dziennej w domu, dlatego przed wysłaniem dziecka (lub podczas sprawdzania dostępnych opcji) upewnij się, że zapoznałeś się z wymogami prawnymi.

Jedną z najlepszych opcji jest opieka dzienna, zarówno za pośrednictwem centrum grupowego, jak i opieki domowej. Wiele ośrodków oferuje wyjątkową opiekę licencjonowanych, przeszkolonych opiekunów w środowisku, w którym maluch otrzyma cenną socjalizację z innymi dziećmi w jej wieku.

Oto, co musisz wiedzieć o przedszkolu, od zalet i wad po pytania, które należy zadać potencjalnym dostawcom i na co zwrócić uwagę podczas wizyty w przedszkolu.

Jak wybrać żłobek?

W zależności od tego, gdzie mieszkasz, możesz potrzebować trochę więcej czasu na znalezienie opieki dziennej.

Dobrze jest zacząć dobrze wyglądać przed powrotem do pracy; w rzeczywistości prawdopodobnie chcesz zacząć sprawdzać swoje opcje jeszcze przed przyjściem na świat dziecka. Oto kilka kroków do wykonania:

Zrób swoje badania. Uzyskaj rekomendacje od innych rodziców (w pracy i wśród znajomych) oraz pediatry. Jeśli nie znasz innych rodziców, zastanów się, czy nie zapytać tych, których spotykasz w poczekalni swojego ginekologa lub pediatry, na placu zabaw lub na zajęciach dla mamy i mnie. Możesz również sprawdzić zasoby online dotyczące skierowań do opieki nad dziećmi lub w stanowej agencji regulacyjnej.

Centra wywiadów. Centra monitorujące i dostawcy opieki dziennej w domu przez telefon. (Patrz pytania, które należy zadać poniżej.) Jeśli godziny pracy centrum są niewygodne lub personel nie przychodzi, skreśl go z listy miejsc do odwiedzenia.