Audyt informatyczny – obowiązki audytorów
Audytorzy IT odgrywają bardzo ważną rolę w firmie opierającej się na technologii, ale jak w praktyce wyglądają ich rzeczywiste obowiązki? Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich. W tym artykule przedstawimy wszystkie zadania audytorów.
Zadania i umiejętności specjalistów
- Opracowywanie i planowanie planów testów audytowych
- Ustalenie zakresu i celów audytu
- Koordynacja i realizacja czynności audytowych
- Przestrzeganie ustalonych przez firmę standardów audytu
- Opracowanie szczegółowych raportów z audytu
- Identyfikacja najlepszych praktyk w zakresie spełniania wymagań audytowych
- Prowadzenie i aktualizowanie dokumentacji audytu IT
- Informowanie o wynikach audytu i zaleceniach
- Zapewnienie wdrożenia wcześniejszych zaleceń
Umiejętności wymagane do pracy audytora IT mogą się różnić w zależności od branży, w której pracują. Istnieje jednak ogólny zestaw umiejętności, których większość firm szuka przy zatrudnianiu audytora IT. Umiejętności te obejmują:
- Kwalifikacje formalne: Może to nie być wymagane we wszystkich firmach, ale może pomóc audytorom IT w stosowaniu systematycznego podejścia do ich pracy.
- Praktyczne doświadczenia: Wcześniejsze doświadczenie zawodowe w zakresie bezpieczeństwa danych i audytu IT jest zawsze plusem.
- Zrozumienie podstawowych procesów biznesowych: Pomaga to audytorowi IT w powiązaniu systemów informatycznych z wartością, jaką wnoszą do firmy.
- Zrozumienie kluczowych procesów IT: Pozwala to audytorowi IT na ustalenie priorytetów ryzyk IT.
- Silna zdolność analitycznego i logicznego rozumowania: audytorzy IT powinni być w stanie korzystać z narzędzi do analizy i wizualizacji danych.
- Silne umiejętności komunikacyjne: Ta umiejętność jest niezbędna do wyjaśniania złożonych kwestii bezpieczeństwa nietechnicznym zespołom zarządzającym.
Istota ochrony danych
Wraz z rosnącą popularnością aplikacji i systemów opartych na chmurze firmy podejmują coraz większe ryzyko związane z bezpieczeństwem i gromadzą ukryte IT. Prawidłowo przeprowadzone audyty IT tworzą wiedzę i bardzo potrzebną widoczność.
Mogą dostarczyć organizacjom informacje i dane, których potrzebują, aby upewnić się, że istnieją odpowiednie kontrole i że ryzyko jest ograniczane w najlepszy możliwy sposób. W ten sposób poufne dane są chronione przed hakerami i innymi zagrożeniami bezpieczeństwa.