przecinarka tarczowa

Przecinarka tarczowa – specyfikacje urządzenia

Podstawa piły tarczowej, zwana stopką, opiera się na ciętym materiale. Aby uzyskać regularne proste cięcie, stopka i ostrze są ustawione pod kątem 90 stopni. Kąt nakładki można regulować tak, aby korpus i brzeszczot piły były pochylone w celu wykonania ukośnego cięcia materiału.

Części piły tarczowej

  • Rękojeść i spust: Trzymając rękojeść, aby popchnąć piłę do przodu, naciśnij spust, aby uruchomić ostrze; zwolnij, aby zatrzymać piłowanie.
  • Przełącznik blokady spustu: Ta funkcja zabezpieczająca zapobiega włączeniu piły w przypadku przypadkowego naciśnięcia spustu. Dezaktywuj go kciukiem i jednocześnie pociągnij za spust, aby uruchomić silnik.
  • Chwyt przedni: ten dodatkowy uchwyt służy drugiej ręce do prowadzenia piły wzdłuż linii cięcia.
  • Osłona tarczy: Wysuwana osłona zakrywa nieużywaną tarczę pilarki. Gdy piła jest ustawiona i gotowa do cięcia, osłonę można podnieść za pomocą zaczepu z boku.
  • But: Czasami nazywany podstawą piły, jest to metalowy prostokąt, który spoczywa na wierzchu ciętego materiału.
  • Pokrętło regulacji ukosu: Poluzuj, aby wyregulować kąt między stopką a tarczą piły.
  • Pokrętło blokady głębokości: Poluzuj to pokrętło, aby wyregulować i ustawić głębokość ostrza.
  • Źródło zasilania: w zależności od modelu może to być wyjmowana bateria w modelach bezprzewodowych lub przewód zasilający podłączony do gniazdka.

Ostre zęby ostrza są mierzone w TPI, czyli zębach na cal. Wyższy TPI zapewnia gładsze cięcie, które wymaga mniej szlifowania. Ostrza o niższym TPI zapewniają szybsze cięcie, które jest dobre do trudnych prac. Dostępne są uniwersalne piły tarczowe, ale do cięcia materiałów takich jak metal, płyta cementowo-włóknowa, płytki ceramiczne lub tworzywa sztuczne należy stosować specjalnie zaprojektowane odmiany.

Jak z niej poprawnie korzystać?

Podczas cięcia drewna ważna jest dokładność. Aby zapobiec odchylaniu się cięć od linii cięcia, obserwuj przesuwanie się tarczy wzdłuż linii, a nie tylko znaczników prowadzących na stopie piły. Korzystanie z prowadnicy piły zapewni, że narzędzie tnie po prostej ścieżce. Umieść kwadrat prędkości na planszy, którą tniesz, z krawędzią zwisającą nad krawędzią. Ustaw ostrze w jednej linii z linią cięcia i przesuń prostą krawędź kwadratu prędkości do stopki piły. Przytrzymaj kwadrat w miejscu, prowadząc piłę przez deskę.