Ośrodek leczenia uzależnień

Ośrodek leczenia uzależnień – jaki jest cel leczenia?

Celem leczenia uzależnień od narkotyków jest zaprzestanie używania narkotyków i poznanie narzędzi budujących produktywne życie. To może wydawać się łatwe, ale często może być bardzo trudne. Dla wielu najtrudniejszą częścią jest uznanie potrzeby leczenia.

W czym pomoże mi terapia?

Po rozpoczęciu leczenia wyzwaniem jest zwykle pozostawanie w leczeniu wystarczająco długo, aby nie tylko uwolnić się od leków, ale także przywrócić swoje życie na właściwe tory. Mając to na uwadze, spójrzmy na kilka ważnych korzyści płynących z programu odwykowego jaki oferuje ośrodek leczenia uzależnień dla Ciebie lub bliskiej Ci osoby.

Ludzie uzależnieni od narkotyków muszą przebywać w środowisku wolnym od narkotyków, z ludźmi, którzy będą pociągać ich do odpowiedzialności za ich cel, jakim jest odstawienie narkotyków. Rehabilitacja uzależniona może rozpocząć się od detoksykacji, która pomaga uzależnionemu pozbyć się narkotyków i leczyć wszelkie objawy odstawienia. Nie każdy musi przejść przez detoks, ale sam detoks nie jest wystarczającym leczeniem, aby skutecznie przerwać nałogowy cykl na dłuższą metę. Po zakończeniu detoksu rozpoczyna się prawdziwa praca leczenia uzależnień.

Gdy uwolnisz się od narkotyków, masz zdolność jaśniejszego myślenia i edukowania się na temat swojego uzależnienia. Poznanie swojego uzależnienia oznacza uzyskanie wglądu w to, którzy ludzie, wydarzenia, doświadczenia sensoryczne i nawyki wywołują głód narkotyków. Większość ośrodków odwykowych może pomóc Ci zbadać te wyzwalacze, dzięki czemu możesz podjąć świadome wysiłki, aby ich uniknąć lub zarządzać nimi, gdy wrócisz do swojego codziennego życia.

Twórz nowe praktyki

Większość osób z historią zażywania narkotyków ma słabą dyscyplinę i nawyki dbania o siebie. Kluczową częścią samoopieki dla osoby zdrowiejącej jest wyznaczanie i osiąganie celów. Większość ludzi, czy to w trakcie zdrowienia, czy nie, nie wie, jak wyznaczać cele, które prawdopodobnie zostaną osiągnięte. Zaczynają od szczerych intencji, które ostatecznie zostają porzucone, ponieważ nie podeszli do wyznaczania celów z odpowiednim nastawieniem. Powtarzający się cykl chęci zmiany nawyków, ale ciągły brak, stopniowo osłabia determinację osoby do tego stopnia, że ​​wielu przestaje próbować.

Osoby nadużywające substancji zazwyczaj biorą zbyt małą odpowiedzialność za swoje życie i zachowanie, podczas gdy przyjaciele i rodzina biorą na siebie zbyt dużą odpowiedzialność.